Detoxikace a vliv toxických látek na lidské tělo

Detoxikace

 

  • Definice

Detoxikace je jedním z nejrozšířenějších způsobů léčby a koncepcí alternativní medicíny. Je založena na principu, že nemoci mohou být způsobeny akumulací toxických látek (toxinů) v těle.


  • Účel

Detoxikace je nutná pro pacienty kteří trpí mnoha chronickými onemocněními jako jsou alergie, úzkost, artritida, astma, chronická infekce, deprese, cukrovka, bolesti hlavy, srdeční onemocnění, vysoký cholesterol, vysoká hladina cukru v krvi, zažívací problémy, obezita.

Detoxikační terapie je užitečná pro osoby trpící alergiemi nebo problémy s imunitním systémem, které běžná medicína nedokáže léčit, včetně chronického únavového syndromu.

Symptomy u osob, kteří trpí těmito stavy, mohou zahrnovat nevysvětlitelnou únavu, zvýšené alergie, přecitlivělost na běžné materiály, intolerance k určitým potravinám a poruchy trávení, různé bolesti,vysoká horečka, bolesti hlavy, nespavost, deprese, bolesti v krku a další nemoci a postižení.

Detoxikace může být použita jako přínosná preventivní opatření a jako nástroj ke zvýšení celkového zdraví, vitality a odolnosti vůči onemocněním.


  • Původ

Metody detoxikace léčení jsou používány již tisíce let. Jednou z nejstarších léčebných postupů v medicíně je půst. Hippocrates, starověký řecký lékař, doporučil půst jako prostředek ke zlepšení zdraví. Ajurvédská medicína, tradiční léčebný systém, který se vyvíjel po tisíce let, využívá metody detoxikace k léčení mnoha chronických stavů a prevenci nemocí.


  • Vliv toxinů na lidské zdraví

Detoxikační léčba se stala jedním ze základních kamenů alternativní medicíny. Konvenční lékařství uvádí, že faktory životního prostředí mohou hrát významnou roli v mnoha nemocech. Nemoci jako astma, rakovina, syndrom chronické únavy a mnoho dalších jsou silně ovlivněny expozicí toxickými nebo alergenními látkami v životním prostředí. Je známo že více než 80% všech nemocí má příčiny díky špatnému životnímu prostředí a životnímu stylu.

Detoxikace se také stala prominentní léčbou, protože lidé si více uvědomují znečištění životního prostředí. Těžké kovy, jako je olovo, rtuť, kadmium a arsen, jsou vedlejšími produkty průmyslu. Syntetické zemědělské chemikálie, z nichž mnohé jsou známé jako příčiny zdravotních problémů, se také nacházejí v potravinách ve vzduchu a ve vodě.

Pesticidy používané pouze na plodiny byly nalezeny v tkáních zvířat. DDT – insekticid způsobující rakovinu, který byl po desetiletí zakázán, se stále nachází v tukové tkáni zvířat, ptáků a ryb a to i v extrémně vzdálených regionech jako je severní pól.

Problém toxinů v životním prostředí se zhoršuje, protože lidé jsou na vrcholu potravinového řetězce a jsou nejvíce vystaveni akumulaci toxických látek. Například pesticidy a herbicidy se nastříkají na zrna, kterými se pak živí hospodářská zvířata – toxické látky jsou uloženy v tukové tkáni těchto zvířat. Kromě toho se těmto zvířatům často podávají syntetické hormony, antibiotika a další chemikálie.

Když lidé jedí masné výrobky, jsou vystaveni celé škále chemických látek a přísad používaných v celém zemědělském řetězci. Specialisté na detoxikaci nazývají tuto tvorbu „bioakumulace toxinů“. Tvrdí, že bioakumulace toxických látek je v průběhu času zodpovědná za mnoho fyzických a duševních poruch, zejména těch, které se rychle zvyšují (jako astma, rakovina a duševní onemocnění). Výsledkem je, že detoxikační terapie začínají narůstat na důležitosti a popularitě.

Toxiny v těle zahrnují těžké kovy a různé chemikálie, jako jsou pesticidy, znečišťující látky a potravinářské přídatné látky. Drogy a alkohol mají také toxické účinky v těle. Toxiny se produkují jako normální vedlejší produkty ve střevech bakteriemi, které rozkládají potravu. Trávení bílkovin také vytváří toxické vedlejší produkty v těle.

Tělo má přirozené metody detoxikace. Hlavním orgánem detoxikace jsou játra a pomáhají jim ledviny a střeva. Toxiny mohou být vyloučeny z těla ledvinami, střevy, kůží a plícemi.

Detoxikační léčba je nezbytná, když přirozené detoxikační systémy těla selhávají. To může být způsobeno dlouhodobými účinky nesprávné stravy, stresu, přejídání, sedavého zaměstnání, životního stylu, nemocemi a špatných zdravotních návyků obecně.

Některé lidské trávicí ústrojí není schopné správně trávit potravu, a to kvůli dlouholetému přejídání a stravě, která má vysoký obsah tuků a zpracovaných potravin a nízké množství vlákniny. Potraviny nemohou účinně procházet trávicím ústrojím a místo toho, aby bylo správně tráveno nebo vyloučeno ze střev, může jídlo doslova hnít uvnitř trávicího traktu a produkovat toxické vedlejší produkty. Tento stav je známý jako syndrom toxického tlustého střeva nebo střevní toxemie.

Detoxikační terapie se snaží aktivovat a napomáhat vlastním detoxikačním procesům těla. Pokouší se také eliminovat další vystavení toxinů a posílit tělo a imunitní systém tak, aby v budoucnu nedocházelo k toxické nerovnováze.
Lidé, kteří mají toxemii, jsou často náchylní k infekci, protože jejich imunitní systém je oslabený. Infekce mohou být způsobeny parazity, bakteriemi, viry a běžnými kvasinkami.


  • Detoxikační terapie

Prvním krokem k detoxikaci je omezení vystavení všem toxickým nebo alergenním látkám, které zahrnují těžké kovy, chemikálie, záření (elektrické vedení, mobilní telefony, počítačové obrazovky a mikrovlnné trouby), smog, znečištěná voda, potraviny, drogy, kofein, alkohol, parfémy, nadměrný hluk a stres.

Změna stravy zahrnuje potraviny, které napomáhají detoxikaci a podporují hojení. Detoxikační diety zahrnují vysoký obsah vlákniny a vegetariánskou stravu s důrazem na syrové potraviny. Zpracované potraviny, alkohol a kofein jsou vyloučeny.

Výživové doplňky jako vitaminy, minerály, antioxidanty, aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny jsou také nezbytné. Například Spirulina je mořská řasa, která se často používá k odstranění těžkých kovů. Lipotropní látky podporují tok žluči a tuku z jater.

Spirulinu si můžete zakoupit v různých formách:

Mnohé bylinné doplňky se používají i v detoxikačních terapiích. Silymarin – výtažek ze semen ostropestřce mariánského je jednou z nejúčinějších bylin pro detoxikaci jater. Naturopatie, ayurvédská medicína a tradiční čínská medicína doporučují četné bylinné přípravky pro detoxikaci a posílení imunitního systému. Pokud byly nalezeny infekce nebo paraziti, jsou léčeny rostlinnými přípravky a v horších případech antibiotiky.

Pro syndrom toxických střev a onemocnění zažívacího traktu mohou být podávána bylinná laxativa a potraviny s vysokým obsahem vlákniny aby se vyčistil zažívací trakt a podpořil jeho eliminaci. Trávicí enzymy jsou předepsány pro zlepšení trávení a acidofilní a další přátelské bakterie jsou opět zavedeny do systému s výživovými doplňky.

Půst je další významnou terapií při detoxikaci. Půst je jedním z nejrychlejších způsobů, jak podpořit eliminaci uložených toxinů v těle a vyvolat proces hojení.
Chelatační terapie je používána na detoxikaci, aby tělo bylo zbaveno těžkých kovů. Cheláty jsou zvláštní látky, které se vážou na těžké kovy a urychlují jejich eliminaci. Bylo prokázáno, že homeopatické prostředky jsou také účinné při odstraňování těžkých kovů z těla.

Potící terapie mohou také detoxikovat tělo, protože kůže je hlavním orgánem eliminace. Pocení pomáhá uvolňovat ty toxiny, které jsou uloženy v podkožních tukových buňkách. Sauny, léčebné lázně a cvičení patří k těmto léčbám. K těmto terapiím lze také předepsat masážní terapii, akupresuru, shiatsu, manuální lymfodrenáže a polaritní terapii. Tyto tělesné terapie usilují o zlepšení oběhových a strukturálních problémů, snížení stresu a podporu hojivých reakcí v těle.

Terapie mysli – těla, jako jsou techniky psychoterapie, poradenství a řízení stresu, mohou být použity k léčbě psychických složek nemoci a k ​​pomoci pacientům překonat jejich negativní vzorce přispívající k nemoci.

Detoxikační léčba může být zdlouhavá, protože se často snaží o holistické léčení těla – mysli – emocí.


  • Vedlejší účinky

Během detoxikačního procesu mohou pacienti zaznamenat vedlejší účinky únavy, nevolnosti, různé bolesti, emočního nátlaku, akné, bolesti hlavy, alergií a příznaků nachlazení a chřipky. Specialisté na detoxikaci tvrdí, že tyto negativní vedlejší účinky jsou součástí procesu hojení. Tyto reakce jsou někdy nazývány „hojivými krizemi“, které jsou způsobeny dočasně zvýšenou úrovní toxinů v těle v důsledku eliminace a čištění.

Zdroj informací: https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/

Pavla Dohnalíková – Google+

Napsat komentář